دوشنبه, 7 آذر 1401
  • ساعت : ۱۹:۶:۴۴
  • تاريخ :
     ۱۴۰۱/۰۸/۱۹ 
  • کد خبر : ۲۲۶۸
جشنواره روز ملی مازندران و آیین رونمایی از تمبر یادبود و البسه با الهام از آثار تاریخی تپه قلاكتی

🔹جشن گرامیداشت روز ملی مازندران در سرخ‌رود برگزار شد

جشن گرامیداشت روز ملی مازندران در سرخ‌رود با حضور روح‌الله علیزاده فرماندار محمودآباد، حجت‌الاسلام تقی‌زاده امام جمعه سرخ‌رود، محسن کبود شهردار سرخ‌رود، اعضای شورای شهر و بخش، هنرمندان و دیگر مسئولان شهرستانی در پارک پردیس به‌همراه آیین رونمایی از تمبر یادبود و البسه با الهام از آثار تپه قلاکتی و غرفه‌های هنری و صنایع دستی هنرمندان منطقه برگزار شد.

محسن کبود فیروزجایی شهردار سرخ‌رود در این مراسم ضمن گرامیداشت روز ملی مازندران و تشکر از حضور شهروندان در این جشن اظهار داشت: 14 آبان ماه به نام روز مازندران در تقویم رسمی کشور ثبت شده است؛ روزی که با استقرار حکومت علویان در منطقه طبرستان شناخته می‌شود.

وی با اشاره اینکه هدف از برگزاری این جشن تبادل آیین‌ها و انتقال فرهنگ غنی مازندران به نسل جوان است، افزود: مازندران با فرهنگ، آداب و رسوم خاص خود نقش بسزایی در تاریخ و فرهنگ این مرز و بوم داشته و خواهد داشت.

شهردار سرخ‌رود خاطرنشان کرد: برنامه‌های فرهنگی و هنری و ایجاد غرفه‌های معرفی صنایع بومی در این جشن برای شهروندان و گردشگران در راستای معرفی هر چه بیشتر شهر سرخ‌رود در نظر گرفته شده است.

🔹مازندران کانون تشییع ایران است

 روح‌الله علیزاده فرماندار محمودآباد در این جشن ضمن گرامیداشت روز ملی مازندارن، این استان را کانون تشییع در ایران دانست و گفت: حدود هزار و 200 سال پیش خورشید تشییع در این استان طلوع کرد و امروز نیز در تقویم رسمی کشور به نام روز ملی مازندران ثبت شده است.

وی تصریح کرد: محمودآباد و سرخ‌رود مدال آفرینان و افتخار آفرینان نخبه‌ای دارد که باید به آن‌ها افتخار کرد.

فرماندار محمودآباد ضمن تشکر از زحمات شهرداری و شورای شهر سرخ‌رود در برگزاری این جشن افزود: پیوند نسل جدید با رسوم آیینی مازندران باعث می‌شود تا نسل امروز با فرهنگ غنی و بومی خود ارتباط داشته و هویت اصیل این استان احیا و نهادینه شود.

🔹مازندران خاستگاه علویان/ مردم این استان در مسیر ولایت هستند

حجت‌الاسلام مهدی تقی‌زاده امام جمعه سرخ‌رود در این مراسم ضمن تقدیر و تشکر از شهردار و اعضای شورای اسلامی برای برگزاری این جشن بزرگ اظهار داشت: مازندران خاستگاه علویان است و مردم این استان در مسیر ولایت هستند.

وی گفت: یکی از مواردی که در مازندران مشهود است اخلاق‌مداری مردم این استان است.

امام جمعه سرخ‌رود یادآور شد: مدیر و مجموعه مدیریتی موفق زمانی موفق خواهد بود که در کنار هم وحدت داشته باشند و امروز شاهد این وحدت در این شهر و شهرستان هستیم.

🔹رونمایی از تمبر و البسه با الهام از آثار تپه قلاکتی

میثم فلاح سرپرست گروه کاوش قله قلاکتی گل محله سرخ‌رود ضمن گرامیداشت این روز بیان کرد: مراسم گرامیداشت روز ملی مازندران امروز با رونمایی از تمبر و البسه با الهام از آثار تپه قلاکتی با حضور مسئولان همراه بود.

وی افزود: با استفاده از نقوش گل مهره‌های بدست آمده از قلاکتی البسه‌های سنتی و کلاسیک مردانه و زنانه دوخت شد.

سرپرست گروه کاوش قله قلاکتی گل محله سرخ‌رود گفت: تمبریادبود ملی هم از نقوش گل مهره‌های تپه چاپ و از کتاب این مجموعه نیز رونمایی شده است. 

💢گفتنی است؛ این جشن در پارک پردیس شهر سرخ‌رود با برگزاری برنامه‌های فرهنگی و هنری شاد و برپایی غرفه‌های هنری و غذاهای ستنی و بومی مازندران برگزار شده و مورد استقبال و بازدید مسئولان، همشهریان و گردشگران قرار گرفت.


روابط عمومی شهرداری و شورای اسلامی سرخ رود

 

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    5.6.6.0
    V5.6.6.0